Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğlencenin,Paylaşımın Zirveye Vurdugu adres Forumca ...

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size gelecek

YazarMesaj
Crazy-bebey
Yönetici
Yönetici
Crazy-bebey

Ruh Hali : Bir Maniniz Yoksa Annemler Size gelecek 1172
Takım : Bir Maniniz Yoksa Annemler Size gelecek 1447

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size gelecek Empty
MesajKonu: Bir Maniniz Yoksa Annemler Size gelecek   Bir Maniniz Yoksa Annemler Size gelecek Icon_minitime10/4/2008, 3:11 pm

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size gelecek Ayfer

Ayfer Tunç

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size gelecek 70 li Yıllarda hayatımız ( Lise Kütüphanesi )

Yazar kitabında “Benim ve yaşıtlarımın çocukluk ve ilk gençlik yıllarında-70’lerde- var

Olan küçük, önemsiz,alelade,sıradan, basit şeyleri sıralamaya çalıştım.O yılları hatırladıkça

Bizim kuşak için anlamlı olan bir on yıldan, başka türlü anlamlar yüklenmiş başka bir on yıla geçtiğimizi, bu arada büyümüş olduğumuzu gördüm.Büyümüş olmak mıydı içimi burkan, yoksa o tuhaf masumiyet miydi, bilmiyorum.bizim kuşağın on yılını başkaları başka türlü adlandırabilir, ama ben “tutumluluk çağı” demek istedim.Yanan iki lambadan birinin söndürüldüğü, kurşunkalemlerin bir arpa boyu kalana kadar kullanıldı yıllar...”ı anlatmaktadır.(s.14)

Burdayım Örtmenim

“Okula yazdırma süreci anne-babaların çok önemsediği bir yığın meselenin halliyle başlardı.”aman çocuğum iyi okusun” diyen aileler çocuklarını hangi okula ve öğretmene yazdıracaklarına çok dikkat ederlerdi.Çocuk evinin karşısındaki okulda, güler yüzlü, genç ve tatlı bir öğretmende okumak için yanıp tutuşur; ama bazı anne-babalar disipliniyle ve çocuklara kolej kazandırmasıyla şöhret yapmış, sert otoriter ve genellikle yaşlı bir öğretmenin görev yaptığı, cehennemin dibindeki bir okul tercih ederlerdi.” (s.53 )

“ortaokul ve liseliler kırtasiye alışverişini, okul açıldıktan sonra yaparlardı.Öğretmenler ilk derste istedikleri malzemeyi öğrencilere yazdırırlardı.”Türkçeçi altı ortalı çizgili ve iki ortalı çizgisiz beyaz defter, matematikçi dört ortalı harita metot, fenci altı ortalı sarı defter” ister; kimi öğretmenler defterlerin mavi, kitapların kırmızı kağıtla kaplanmasını”emrederdi. (s.57)

“Dersin bittiği ve teneffüse çıkılacağı ya hademenin koridoru dolaşarak salladığı çan sesiyle ya da kulak tırmalayan bir zilin çalmasıyla anlaşılırdı.Sınıflar bir anda boşalır, gürültülü bir çocuk kalabalığı bahçeye akın eder, kantinin önünde hemen bir kuyruk oluşurdu.kantinde en çok simit, suyu fazla kaçmış ayran ve limonata, poğaça, yerel gazozolar, bisküvi satılır, çocuklar bu tatsız ve gösterişsiz yiyecekleri almak için birbirlerini ezerlerdi.”( s.68 )
http://www.marasultraslan.tr.gg

Bir Maniniz Yoksa Annemler Size gelecek
1 sayfadaki 1 sayfası